Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 8 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi
 • nr 1 „Wokół Stronia Śląskiego”

  4.jpeg
  Stronie Śląskie > zbocze Sowiej Kopy > skałki „Sowie Stopnie” > Goszów > osiedle Morawka > tama na rzece Morawka > Stronie Śląskie DŁUGOŚĆ: 7,3 KM, CZAS PRZEJŚCIA: 2 h
  Data publikacji: 17-12-2018 09:35
 • nr 2 „Na Sedlo Peklo – w kierunku Nyznerowskich Wodospadów”

  6.jpeg
  Bielice (kościół) > Barani Wąwóz > przełęcz Sedlo Peklo (847 m) DŁUGOŚĆ: 2,5 KM, CZAS PRZEJŚCIA: 1 h Przełęcz Sedlo Peklo > źródełko Pramen Peklo > Nýznerovské vodopády (wzdłuż czeskich szlaków pieszych: niebieskiego, a następnie zielonego) DŁUGOŚĆ: 3 KM, CZAS PRZEJŚCIA: 1 h
  Data publikacji: 17-12-2018 09:38
 • nr 3 „Doliną Janówki”

  2.jpeg
  Sienna > Stronie Śląskie wieś > Janowa Góra > Sienna DŁUGOŚĆ: 10,3 KM, CZAS PRZEJŚCIA: 3 - 3,5 h
  Data publikacji: 17-12-2018 09:39
 • nr 4 "Trzy doliny"

  2.jpeg
  Stara Morawa, zalew > Kalwaria na Suszycy > Bolesławów, przystanek > Kamienica > Kletno, przystanek > Stara Morawa, „Wapiennik Łaskawy Kamień” > Stara Morawa, zalew DŁUGOŚĆ: 7 KM, CZAS PRZEJŚCIA: 2,5-3 h
  Data publikacji: 17-12-2018 09:39


Ścieżka „Dolina Pluszcza” położona jest w Bielicach wzdłuż rzeki Białej Lądeckiej, nieopodal Chaty Cyborga. Przy tablicach dydaktycznych umieszczono stoły z ławami, przy których miło przysiąść podczas spaceru i posłuchać szumu rzeki (ok. 1 km w obydwie strony). Zimą „Dolina Pluszcza” jest polaną biegową dla początkujących narciarzy biegowych.

Ścieżka Kletno – Hala pod Śnieżnikiem w całości pokrywa się z fragmentem żółtego szlaku turystycznego. Po drodze barwne tablice z opisami spotykanych po drodze walorów przyrodniczych (4,25 km).

Ścieżka Przełęcz Puchaczówka – Hala Pod Śnieżnikiem przebiega fragmentem szlaku czerwonego na odcinku Przeł. Puchaczówka – Czarna Góra – Żmijowiec – Hala Pod Śnieżnikiem. Na trasie barwne tablice z opisami spotykanych po drodze walorów przyrodniczych (8,5 km).

Ścieżka „Bio-geologiczna” rozpoczyna się w Podziemnej Trasie Turystyczno-Edukacyjnej w Starej Kopalni Uranu i biegnie przez obszar pokopalniany w kierunku hałdy w pobliżu Muzeum Ziemi w Kletnie. Po drodze obserwujemy wystąpienia minerałów, stare hałdy i wejścia do kilku sztolni. Łatwo znaleźć ciekawy okaz minerału.

Ścieżka „Nietoperze Doliny Kleśnicy” biegnie spod Jaskini Niedźwiedziej, przez Podziemną Trasę Turystyczno -Edukacyjną w Starej Kopalni Uranu do Wapiennika „Łaskawy Kamień” w Starej Morawie. Ścieżka oznaczona jest białymi kwadratami z niebieską przekątną. Na trasie tablice z informacjami o nietoperzach.

Ścieżka Krasowa wokół Jaskini Niedźwiedziej ciągnie się wzdłuż rzeki Kleśnicy w Kletnie. Po drodze można spotkać liczne formy krasowe (np. szczeliny, ponory i wywierzyska). Na tablicach informacyjnych zostały omówione procesy i formy krasowe (2,75 km).

Leśna ścieżka przyrodnicza w Nowym Gierałtowie zaczyna się przy Wiejskim Placu Zabaw i Spotkań w Nowym Gierałtowie i prowadzi przez las. Barwne tablice zapoznają Was z leśnym drzewostanem (0,5 km).

 

Mapa turystyczna pomoże zaplanować górską wyprawę. Uwaga! Na mapie z 2015 r. gminne szlaki rowerowe zaznaczone są cyframi 5721-5729, a w terenie od 2016 r. oznakowanie zostało uproszczone do pojedynczych cyfr 1-9. Mapa nie pokazuje też nowego niebieskiego szlaku pieszego łączącego Bielice z Paprskiem (Góry Bialskie/Rychlebske hory).

okladka.jpeg

 

Polecamy "Przewodnik wędrowca" opisujący szlaki piesze w okolicy Stronia Śląskiego. Przewodnik jest ilustrowany, zawiera opisy szlaków, mapy i profile oraz informacje krajoznawcze i praktyczne. Przewodniki można nabyć w Stroniu Śląskim w siedzibie PTTK, w Muzeum Minerałów, w Sklepie Górskim "BONGO", w Lądku-Zdroju w sklepiku turystycznym PTTK przy ulicy Kościuszki, w informacji turystycznej w Bystrzycy Kłodzkiej, w Schronisku PTTK "Na Śnieżniku", w księgarni w Kłodzku przy ulicy Wita Stwosza, a także w księgarniach w wielu miastach Polski (także przez ich sklepy internetowe):

-  we Wrocławiu w Księgarni Podróżnika (ul. Wita Stwosza) i Księgarni Bookszpan (ul. Oławska),

-  w Poznaniu w Księgarni Turystycznej Globeo (Ratajczaka 18, Pasaż Apollo),

-  w Ksiegarniach Geograf  w Łodzi, Warszawie, Krakowie i Katowicach,

-  w Księgarniach Bookszpan w Katowicach, Bytomiu, Jaworznie, Opolu, Kluczborku, Lublińcu, Raciborzu.

Przewodnik wędrowca. Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote. Gmina Stronie Śląskie (wyd. 2016 r., Wydawnictwo "Compass", Kraków")

OKLADKA_Stronie_Slaskie_przewodnik_wedrowca_.jpeg
Gry terenowe "Questy - Wyprawy Odkrywców".

Nakład skończył się, ale questy można wydrukować z poniższych plików.

"Skalna przygoda w Kletnie" PDFSkalnaprzygodawKletnie.pdf (2,77MB)

"Śladami praskiego mincerza po Bolesławowie" PDFŚladamiPraskiegoMincerzaPoBolesławowiePL.pdf (1,54MB)

"Kolej na Stronie czyli kolejowe ciekawostki ze Stronia Śląskiego" PDFKolej na Stronie.pdf (4,61MB)

"Śladami Hermana Buhla po Starym Meste" PDFHermannBuhlPL.pdf (5,56MB)

"O fachowcach ze wsi Stronie" PDFO fachowcach ze wsi Stronie.pdf (3,26MB)

Quest "Czarna Góra Resort", który polecamy w "Przewodniku wędrowca" z 2016 r. jest już nieaktualny.
 

 

Wersja XML