Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 8 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Komunikaty o stanie utrzymania tras biegowych


 

Prosimy o zapoznawanie się z naszymi komunikatami przed wyruszeniem na szlak.

 

Szlak łączy miejscowości położone w dolinach (Bielice, Nowa Morawa, Nowy Gierałtów) z wyższymi partiami Gór Bialskich. Taki przebieg szlaku sprawia, że czekają na Państwa liczne podjazdy i zjazdy o różnym zróżnicowaniu trudności oraz długie wypłaszczone odcinki na wysokościach ok. 900 m n.p.m. (Dukt nad Spławami).

Szlak ma charakter liniowy (przebiega główną magistralą w Dolinie Białej Lądeckiej, Dukcie nad Spławami) z licznymi pętlami, które odchodzą od głównej magistrali.

Pętle rozpoczynają się i kończą w Bielicach (Pętla Bialska, Rezerwatowa) oraz Nowym Gierałtowie (Pętla pod Czernicą oraz Droga pod Kowadłem).

Łączna długość tras przygotowywanych przez Gminę Stronie Śląskie wynosi prawie 60 kilometrów a w połączeniu z czeskimi trasami ponad 150 kilometrów.

Przebieg wyratrakowanych odcinków po polskiej i czeskiej stronie gór dostępny jest nahttps://bilestopy.cz/ 

Linia na mapie pokazuje przemieszczanie się ratraka. W zależności od koloru linii, widzicie Państwo kiedy ratrak przejechał po szlaku (zielona -  ślady 1-dniowe, żółta - 2-dnioweczerwona - 3-dniowefilotelowa - 4-7 dniowe).

Dodatkowe informacje o warunkach podajemy poniżej.

 

WARUNKI NA SZLAKACH
 

W Górach Bialskich warunki na trasach biegowych są bardzo dobre, przez ostatnich kilka dni nie było opadów śniegu, za dnia świeci słońce a w nocy temperatury dochodzą do - 10 stopni. Ratrak ostatni raz wjechał na trasy biegowe w zeszłą sobotę przygotowując: Dolinę Białej Lądeckiej, Biały Spław, Dukt nad Spławami do Przełęczy Suchej, Pętlę Rezerwatową oraz Łącznik pomiędzy Przełęczą Suchą a Wielkim Rozdrożem. Zostały przygotowane też Pętla Bialska, Droga Marianny oraz Kozia Droga z Nowego Gierałtowa do Wielkiego Rozdroża i Droga w kierunku Przełęczy Dział. W Górach Bialskich leży od 15 do 45 cm śniegu. Najlepsze warunki panują na wysokości od 800 do 1000 mnpm. Na Dukcie nad Spławami można pobiegać łyżwą, na pozostałych trasach klasykiem. Czeskie ratraki przygotowały Szengeny, Pralinkę, Pohadkę i Magistralę. W dolnych partiach Doliny Białej Lądeckiej, na Czarnym Dukcie oraz na Drodze Marianny i Koziej Drodze od Nowego Gierałtowa mogą pojawić się deficyty śniegowe oraz w torach mogą pojawiać się drobne gałązki i szyszki. Parkingi w górnych Bielicach są przygotowane, przypominamy, że zakazy wjazdu na parkingi powyżej ostatnich zabudowań w Bielicach do końca sezonu biegówkowego nie obowiązują. Zapraszamy do Gminy Stronie Śląskie w Góry Bialskie na pogranicze polsko-czeskie. Łącznie na pograniczu polsko - czeskim przygotowanych jest około 100 km tras narciarstwa biegowego.

W Górach Bialskich warunki na trasach biegowych są doskonałe, można je porównać do warunków z zeszłego sezonu. Ratrak wjechał na trasy biegowe przygotowując:Dolinę Białej Lądeckiej, Biały Spław, Dukt nad Spławami do Przełęczy Suchej, Pętlę Rezerwatową oraz Łącznik pomiędzy Przełęczą Suchą a Wielkim Rozdrożem. Po południu została przygotowana Pętla Bialska, Droga Marianny oraz Kozia Droga z Nowego Gieraltowa do Wielkiego Rozdroża i Droga w kierunku Przełęczy Dział. W Górach Bialskich leży od 15 do 45 cm śniegu, temperatura na lekkim minusie. Czeskie ratraki przygotowały Szengeny, Pralinkę oraz Pohadkę. Zapraszamy do Gminy Stronie Śląskie w Góry Bialskie na pogranicze polsko-czeskie. Łącznie na pograniczu polsko - czeskim przygotowanych jest około 100 km tras narciarstwa biegowego.

Tak jak obiecaliśmy Państwu, ratrak Gminy MIŚ wyjechał dzisiaj na trasy biegowe w Górach Bialskich. Warunki na szlakach są doskonałe, dopadało sporo śniegu.

Przygotowane zostały następujące odcinki tras biegowych: Dolina Białej Lądeckiej oraz Biały Spław, Dukt nad Spławami do Przełęczy Suchej, Droga Marianny z Nowej Morawy do Przełęczy Suchej, Pętla Rezerwatowa i Pętla Bialska. Wykonanie odcinki tras obrazuje mapka poniżej. Zapraszamy do Gminy Stronie Śląskie w Góry Bialskie na pogranicze polsko-czeskie.

Dzisiaj gminny ratrak MIŚ ponownie wyjechał na trasy biegowe w Górach Bialskich. We współpracy z czeskimi ratrakami ze Schroniska Paprsek zostały przygotowane: polana powyżej parkingu w górnych Bielicach, Dolina Białej Lądeckiej, Biały Spław, Dukt nad Spławami do Przełęczy Suchej, Szengeny, Pralinka, Pohadka, Pętla Bialska. Ratrak zjechał też do pierwszego zakrętu z Przełęczy Suchej na Drodze Marianny. Pętla pod Czernicą nie była przygotowywana ze względu na brak śniegu, deficyty występują głównie na zjazdach. Przygotowanych łącznie na pograniczu polsko - czeskim jest ok 80 km tras. Warunki są od dobrych po bardzo dobre, jedynie na pierwszych 1,5 km w Dolinie Białej Lądeckiej i na Czarnym Dukcie występuje oblodzenie. Wysokość pokrywy śnieżnej wynosi od 3 cm, na początku trasy powyżej parkingu do 35 cm na wysokości od 890 metrów. Droga do parkingu w górnych Bielicach od Stronia Śląskiego jest dobrze utrzymana. Uważajcie w weekend na Szengenach, Białym Spławie i Dukcie nad Spławami ponieważ Czesi organizują zawody biegówkowe i mogą przez to wystąpić ograniczenia że wstępem na trasy czeskie i częściowo na polskie. Zapraszamy do Gminy Stronie Śląskie w Góry Bialskie na trasy biegowe. Biegamy jak długo się da, pomimo odwilży trasy biegowe są bardzo dobrze utrzymane, dzięki współpracy polsko - czeskiej.

Dzisiaj na Czarnym Dukcie zostało usunięte przez operatora ratraka jedno drzewo, trasa jest już całkowicie przejezdna.

Jeździmy jak długo się da :-) 
Od niedzielnego popołudnia, po intensywnych opadach deszczu oraz silnym wietrze, warunki na trasach w Górach Bialskich pogorszyły się. Ratrak w niedzielę ok godz. 10:00 wjechał na trasy przygotowując: Dolinę Białej Lądeckiej ( na której obecnie odcinek pomiędzy parkingiem w Bielicach górnych a drugimi stawami jest z deficytami śnieżnymi oraz silnym zalodzeniem, jest to odcinek o długości około 2 km), Biały Spław (obecnie warunki na Pętli są dobre, pokrywa śnieżna wynosi od 15 do 30 cm śniegu), Dukt nad Spławami do Przełęczy Suchej - Wielki i Mały Szengen (tutaj warunki są dobre, w miejscach nasłonecznionych mogą pojawić się niewielkie odcinki z brakiem śniegu, dzisiaj po Szengenach jeździł czeski ratrak), Pętlę Rezerwatową (pierwsza część od parkingu w Bielicach do Duktu nad Spławami częściowo jest bez śniegu ale od Duktu nad Spławami trasa jest już w stanie dobrym), Pętlę Bialską (pierwsza część od parkingu w Bielicach do Koziej Drogi częściowo jest bez śniegu lub z dużymi deficytami śniegu ale od Koziej Drogi przez Wielkie Rozdroże oraz Przełęcz Suchą oraz na Dukcie nad Spławami do Czarnego Duktu warunki są już dobre. Na Czarnym Dukcie należy uważać w dolnej części trasy ponieważ występują deficyty śniegowe, poza tym w połowie Czarnego Duktu leży drzewo powalone przez wichurę, drzewo zostanie usunięte przy następnym wjeździe ratraka na trasy). Ratrak zjechał też Drogą Marianny z Przełęczy Suchej w kierunku Nowej Morawy ale ze względu na brak śniegu, dojechał tylko do drugiego zakrętu. Został też przygotowany odcinek Pętli Pod Czernicą (od Wielkiego Rozdroża do Przełęczy Dział i od Wielkiego Rozdroża Kozią drogą do żółtego szlaku turystycznego). Prosimy uważajcie na siebie, szczególnie na zalodzonych odcinkach szlaków biegowych, niżej położone odcinki tras są z dużą ilością gałęzi, szyszek oraz igliwia. Dlatego na szlaki warto zabierać gorszej jakości narty.

W ciągu najbliższych dni mają się pojawić niewielkie opady śniegu. Pierwsze zdjęcie pokazuje jakie są warunki śniegowe w dolnych partiach tras, kolejne to zdjęcia z Duktu nad Spławami, Białego Spławu oraz górnych odcinkach powyżej 900 mnpm. Po stronie czeskiej ze względu na wysokość warunki są lepsze niż po stronie polskiej, porównywalne do tych na Dukcie nad Spławami oraz na Białym Spławie.

Informacja dla narciarzy biegowych o naszych planach przygotowania tras biegowych w Górach Bialskich na weekend.

Wg prognoz jutro ma nadal mocno wiać w górach, dzisiaj w Bielicach trasy były bardzo oblodzone (po deszczu złapał mróz i zrobiło się lodowisko, szczególnie w okolicach polany powyżej parkingu i na Czarnym Dukcie). W miarę dobre warunki zaczynały się dopiero powyżej 2 stawu w Dolinie Białej Lądeckiej. Najlepsze były na Szengenach oraz na czeskich trasach z racji wysokości. Z Bielic najłatwiej i najszybciej do Duktu nad Spławami, czyli na Szengeny dostaniemy się droga Rezerwatowa, podejście wynosi ok. 2 km. Planujemy wjechać ratrakiem w niedzielę ok godz 9.00 na Dukt nad Spławami i przygotować trasy na odcinku Biały Spław, Dukt nad Spławami do Przełęczy Suchej i jak warunki pozwolą (mogą pojawić się powalone przez wiatr drzewa) to dojedziemy do Przełęczy Dział. Mamy też plan żeby zjechać od Wielkiego Rozdroża Kozia Drogą aż do żółtego szlaku turystycznego prowadzącego z Bielic na Czernicę (szlak ten przecina Kozia Drogę). Musimy poczekać na większy opad śniegu, wtedy przygotujemy wg możliwości kolejne trasy biegowe w Górach Bialskich. Na chwilę obecną możemy zrobić tylko tyle.... Niestety Bielice leżą na wysokości 720 mnpm i brakuje nam niestety wysokości, w przeciwieństwie do tras, które przygotowują ratraki z Paprska. Obecnie deficyty śniegowe występują na Pętlach Rezerwatowej i Bialskiej, Czarnym Dukcie, Pętli pod Czernicą oraz na Drodze Marianny z Nowej Morawy do Przełęczy Suchej. Występują tam też zalodzenia torów. Uważajcie na siebie!

Wczoraj w nocy czeskie ratraki przygotowały Szengeny, Pralinkę oraz Pohadkę. Nasz ratrak MIŚ założył ślad w sobotę rano na wszystkich odcinkach tras biegowych w Górach Bialskich po polskiej stronie. Trasy są w dobrym stanie. W nocy temperatura spadła do - 7 stopni. Uwaga w Górach Bialskich bardzo mocno wieje, prosimy uważajcie na siebie!!!! Niestety ale w wyniku dużych porywów wiatru na trasach mogą leżeć gałęzie, szyszki oraz drzewa. Wczoraj ok 23 :00 wszystkie trasy były przejezdne, obecnie może być jednak niebezpiecznie, może lepiej pozostać w domu i nie wychodzić na szlaki turystyczne i biegowe.

MIŚ nie powiedział jeszcze ostatniego słowa tej zimy

Po odwilży w Górach Bialskich nie ma ani śladu, ponownie sypnęło śniegiem. W związku z tym nasz gminny ratrak MIŚ ponownie wyjechał na trasy biegowe, przygotowując dla Was ślad. Zostały odświeżone następujące odcinki tras biegowych: Polana w górnych Bielicach, Dukt nad Spławami do Przełęczy Suchej, Dolina Białej Lądeckiej, Biały Spław, Pętle Rezerwatowa oraz Bialska, łącznik pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem, Czarny Dukt, Droga Marianny z Nowej Morawy do Przełęczy Suchej. Ratrak przygotował też cześć Pętli pod Czernicą na odcinku Wielkie Rozdroże do Przełęczy Dział oraz Kozią Drogę (Bialski Dukt) w kierunku Nowego Gierałtowa. Nie została przygotowana Droga pod Kowadłem. Po stronie polskiej przygotowanych jest ponad 50 km tras. Czeskie ratraki przygotowały Szengeny, Magistralę, Pralinkę i Pohadkę. Łącznie w Górach Bialskich ratraki przygotowały po polskiej i czeskiej stronie około 110 km tras. Pokrywa śnieżna wynosi od 15 do 50 cm. Na Szengenach oraz na Drodze nad Spławami do Przełęczy Suchej i do Przełęczy Dział można biegać łyżwą, pozostałe odcinki tras są przygotowane pod styl klasyczny. W sobotę zapowiada się piękna słoneczna pogoda. Do zobaczenia na trasach biegowych w Górach Bialskich na pograniczu polsko-czeskim.

Prosimy o zapoznawanie się z naszymi komunikatami przed wyruszeniem na szlak.

Szlak łączy miejscowości położone w dolinach (Bielice, Nowa Morawa, Nowy Gierałtów) z wyższymi partiami Gór Bialskich. Taki przebieg szlaku sprawia, że czekają na Państwa liczne podjazdy i zjazdy o różnym zróżnicowaniu trudności oraz długie wypłaszczone odcinki na wysokościach ok. 900 m n.p.m. (Dukt nad Spławami). Szlak ma charakter liniowy (przebiega główną magistralą w Dolinie Białej Lądeckiej, Dukcie nad Spławami) z licznymi pętlami, które odchodzą od głównej magistrali. Pętle rozpoczynają się i kończą w Bielicach (Pętla Bialska, Rezerwatowa) oraz Nowym Gierałtowie (Pętla pod Czernicą oraz Droga pod Kowadłem). Łączna długość tras przygotowywanych przez Gminę Stronie Śląskie wynosi prawie 60 kilometrów a w połączeniu z czeskimi trasami ponad 150 kilometrów.

Przebieg wyratrakowanych odcinków po polskiej i czeskiej stronie gór dostępny jest na:https://bilestopy.cz/  Linia na mapie pokazuje przemieszczanie się ratraka. W zależności od koloru linii, widzicie Państwo kiedy ratrak przejechał po szlaku (zielona -  ślady 1-dniowe, żółta - 2-dniowe, czerwona - 3-dniowe, filotelowa - 4-7 dniowe). Dodatkowe informacje o warunkach podajemy poniżej.

WARUNKI NA SZLAKACH

Warunki z dnia: 

TRASA

OSTATNI PRZEJAZD RATRAKA

WARUNKI / UWAGI / OSTRZEŻENIA

START: BIELICE N 50° 15.999´  E 16° 59.390´, 750 m n.p.m.

leśne miejsca postojowe 700 m za ostatnimi zabudowaniami Bielic

Bielice – Dolina Białej Lądeckiej. Długość 4,3 km.

bielice_dolina_bialej_ladeckiej.png

10.03.2022r.

Dobre warunki śniegowe.

Trasa przygotowana przez gminny ratrak. Pokrywa śnieżna od 10 do 40 cm. Trasa przygotowana pod styl klasyczny.

Pętla Biały Spław . Długość: 4,4 km.

Petla_bialy_splaw.png

10.03.2022r.
Dobre warunki śniegowe. 

Trasa przygotowana przez gminny ratrak. Pokrywa śnieżna od 15 do 40 cm. Trasa przygotowana pod styl klasyczny.

Długi Spław - Dukt nad Spławami - Przełęcz Sucha. Długość: 10 km.

Dlugi_splaw_dukt_nad_splawami_przelecz_sucha.png

10.03.2022r.
Dobre warunki śniegowe.   

Trasa przygotowana przez gminny ratrak. Pokrywa śnieżna od 20 do 40 cm. Trasa przygotowana pod styl klasyczny i pod łyżwę.

Pętla Rezerwatowa (Bielice-Droga Rezerwatowa- Dukt nad Spławami-Czarny Dukt-Bielice). Długość 10 km.

petla_rezerwatowa_qr_kod.png

10.03.2022r.
Dobre warunki śniegowe.  

 . Trasa przygotowana przez gminny ratrak. Pokrywa śnieżna od 10 do 40 cm. Trasa przygotowana pod styl klasyczny. 

Pętla Bialska (Bielice-Bialski Dukt tzn. Kozia Droga- Wielkie Rozdroże-Przełęcz Sucha-Dukt nad Spławami-Czarny Dukt-Bielice). Długość 11,8 km.

petla_bialska_qr_kod.png

10.03.2022r.
Średnie warunki śniegowe. 

Trasa przygotowana przez gminny ratrak. Pokrywa śnieżna od 15 do 40 cm. Trasa przygotowana pod styl klasyczny..

Malý Šengen. Długość 8 km.

Velký Šengen. Długość 17 km.

10.03.2022r.

  www.paprsek.netwww.bilestopy.eu
Dobre warunki śniegowe.
Trasa przygotowana przez ratraki polskie i czeskie. Pokrywa śnieżna od 20 do 40 cm. Trasa przygotowana pod styl klasyczny i łyżwę.

START: LEŚNICZÓWKA NOWY GIERAŁTÓW
w pobliżu znajduje się parking po prawej stronie drogi (w kierunku Bielic)

Droga pod Kowadłem (Nowy Gierałtów Leśniczówka - Bielice Leśniczówka). Długość 5,5 km.

Pod_kowadlem.png

10.03.2022r.
Brak warunków

Trasa nie przygotowana.

Pętla pod Czernicą (Nowy Gierałtów-Przeł. Dział-Wielkie Rozdroże- Bialski Dukt-Nowy Gierałtów). Długość 21,7 km.

Petla_pod_czernica.png

10.03.2022r.
Dobre warunki śniegowe..

 Trasa  przygotowana.

START: NOWA MORAWA N 50° 15.146´  E 16° 56.965´, 680 m n.p.m.

leśny parking przy drodze na Przełęcz Płoszczyna

Nowa Morawa – Przełęcz Sucha. Długość 3,9 km.

Nowa_morawa_przelecz_sucha.png  

10.03.2022r.
  Występują dobre warunki śniegowe.
 Trasa przygotowana.

START: JANOWA GÓRA N 50° 15.223´  E 16° 50.319´,  835 m n.p.m., górna część wsi

Janowa Góra – Przełęcz Śnieżnicka

Brak warunków

Trasa nie przygotowywana!

START: SIENNA N 50° 14.822´  E 16° 49.154´, 1078 m n.p.m.

górna stacja kolei „Żmija” w ośrodku narciarskim „Czarna Góra”

Żmijowa Polana – Żmijowiec – Przełęcz Śnieżnicka

Brak warunków

Trasa nie przygotowywana!

Przełęcz Śnieżnicka –

Schronisko PTTK „Na Śnieżniku”

Brak warunków

Trasa nie przygotowywana!

 

UWAGA! Dysponujemy jednym ratrakiem. Nie należy zakładać, że tam, gdzie akurat zaplanujecie Państwo wycieczkę, szlak będzie doskonale utrzymany. Przed wyjściem w teren proszę czytać nasze komunikaty oraz śledzić przejazd ratraka na www.bilestopy.eu. Trzeba też obserwować pogodę.

UWAGA! Szlak jest utrzymywany, gdy zarówno w dolnych, jak i górnych odcinkach występuje minimum 20 - 30 cm ubitego śniegu. Na drogach występują kamienie i korzenie więc warstwa śniegu musi być na tyle gruba, aby ratrak mógł przejechać bez tarcia o grunt. Ratrak waży 6 ton. Staramy się, aby szlak był utrzymywany, ale niewystarczająca ilość śniegu w dolinach czasami uniemożliwia wyjazd ratraka (pomimo, że wyżej śniegu jest więcej).

UWAGA! W Dolinie Białej Lądeckiej (Bielice), występują zakłócenia w transferze danych z urządzenia GPS w ratraku. Na stronie www.bilestopy.eu nie zawsze pokazuje się linia wskazująca na ostatni przejazd ratraka wzdłuż Doliny Białej Lądeckiej. Przy planowaniu wycieczek z Bielic, proszę kierować się naszymi komunikatami..

UWAGA! Nadleśnictwo Lądek-Zdrój jest partnerem Gminy Stronie Śląskie w rozwoju narciarstwa biegowego w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika i planuje swoją gospodarkę w taki sposób, aby w miesiącach styczeń - marzec na szlaku nie były prowadzone prace leśne. Może się jednak zdarzyć, że służby Administracji Lasów Państwowych będą musiały wjechać do lasu. Nadleśnictwo zastrzega sobie prawo do wjazdu na szlak, jeśli zaistnieje ku temu uzasadniona potrzeba. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce (fragment szlaku będzie zniszczony), będziemy o tym informować na tej stronie.

UWAGA! Trudność poszczególnych odcinków szlaku nie zależy tylko od przewyższenia, ale także od właściwości pokrywy śnieżnej i panującej pogody. Trasa uważana za trudną, przy dobrych warunkach (puszysty, suchy śnieg) może okazać się łatwiejsza od innych odcinków szlaku, przy twardym, czy mokrym śniegu. Przy twardym śniegu i miejsowych oblodzeniach należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza na zjazdach. Prosimy o rozwagę i planowanie wycieczek stosownie do swoich umiejętności i kondycji. Warto zadbać o dobre przygotowanie nart.

UWAGA! W sezonie 2021/22 odcinek Schronisko "Na Śnieżniku" - Przełęcz Puchacza nie będzie utrzymywany.


Dlaczego biegówki? Dlaczego właśnie u nas?

Narciarstwo biegowe to wspaniała forma rekreacji, szczególnie jeśli można ją uprawiać w jednym z najpiękniejszych pod względem krajobrazowym zakątków naszego kraju. Do takich z pewnością należą Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika. Gęsta sieć szerokich duktów leśnych i sprzyjające warunki klimatyczne to największe atuty dla rozwoju narciarstwa biegowego w okolicy Stronia Śląskiego. Wiele możemy nauczyć się od naszych czeskich sąsiadów, gdzie narciarstwo biegowe jest niezwykle popularne - zarówno wśród osób starszych, jak i rodzin z dziećmi.

Wśród zalet uprawiania narciarstwa biegowego najczęściej wymienia się:

Wersja XML